Skip links

İletişim Döngüsü Kullanılarak Başarılı Bir Halkla İlişkiler Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İletişim Döngüsü Kullanılarak Başarılı Bir Halkla İlişkiler Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İletişim Döngüsü Kullanılarak Başarılı Bir Halkla İlişkiler Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İyi bir halkla ilişkiler stratejisi, kuruluşunuzun kendi hedef kitlesiyle etkili bir şekilde iletişime geçmesine olanak tanır. En yüksek değerlere ulaşmak adına, iş sahiplerinin bu stratejiyi mümkün olduğunca etkili ve verimli bir şekilde uygulayabilmesi için bir yönteme ihtiyaçları vardır. Doğru bir sistem olmaksızın kısa zamanlı kazançlarla veya gereksiz harcamalarla karşı karşıya kalırsınız.

İyi haber kendi halkla ilişkiler stratejilerini geliştirmek için basit ve etkili bir yöntem arayan küçük iş ve işletme sahiplerine kılavuzluk edecek basit bir yöntem mevcut: İletişim döngüsü.

PR Newswire’in PR ürünleri başkan yardımcısı Ted Skinner bu yöntem hakkındaki anahtar sorulara cevap veriyor.

 “İletişim döngüsü” nedir?

İletişim döngüsü beş basamakta ifade edilir:

  1. Mesaj: Halkla ilişkiler stratejisini uygulamadan önce, ilk olarak ne söyleyeceğinizi ve onu nasıl söyleyeceğinizi belirlemek zorundasınız. İletmek istediğiniz anahtar noktalar nelerdir? Mesajı iletmedeki en etkili format hangisidir; yazı, video veya multimedya?
  2. Hedefleme: Halkla ilişkilerdeki en etkili görüş, satışta da olduğu gibi hedef kitlenizi bilmektir. Halkla ilişkilerdeki yaygın yanlış kanı, muhabirlerin birincil hedef kitle olarak görülmesidir. Gerçekte ise muhabirler ana iletişim kanalınızdır ve mesajınızı yapılandırmada çok önemli bir gruptur fakat halkla ilişkiler kampanyalarınızdaki nihai hedefiniz müşteriler, yatırımcılar ve potansiyel ortaklar olmalıdır. Herhangi bir halkla ilişkiler girişiminde ilerlemeden önce kitlenizin kim olduğunu saptamalısınız; nerede otururlar? kendi işlerini sürdürmede hangi bilgi kaynaklarını kullanırlar? Hedeflemede daha fazla detay daha etkili iletişim anlamına gelir.
  3. Dağıtım: Mesajınızı iletmede çok basitten daha kuvvetliye uzanan, kullanabileceğiniz birçok yöntem var. Mesaj ve hedeflemede olduğu gibi dağıtımda da her bir kitlenin bilgiye nasıl ulaştığını göz önüne alarak dağıtımınızı gerçekleştirin.

Önceden belirlenmiş e-mail ve fax listeleri, bilgiyi yaymada en basit ve en düşük maliyetli yöntemdir. Bununla birlikte erişim sınırlıdır çünkü bilgiyi sadece o listedeki kişiler alır.

Online bülten dağıtım hizmetleri ücretlidir fakat bu harcama, muhabirlere doğrudan erişimle ve bilgilerin dünya genelindeki haber ve tüketici sitelerine gönderilmesiyle çok daha geniş bir kitleye erişimi garanti eder. Daha ötesi bazı online basın bülteni dağıtımı yapan firmalar, basın bültenlerinde arama motorları için optimizasyon hizmeti de sunuyor ki bu Yahoo veya Google gibi siteler tarafından bülteninizin bulunması olasılığını artırıyor. Etiketleme teknolojisi ve blog izlemesi gibi sosyal medya unsurları standart basın bülteni dağıtım ağını ayrıca genişletiyor.

Blog ve sosyal medya sitelerinden bahsetmişken, bunlar PR faaliyetleri için önemi giderek artan ve düşük maliyetli kanallardır. Bununla birlikte yüksek hedeflenmiş motivasyonlu kitleye erişmenin mükafatı beraberinde bir riskle gelir. Bloglar ve sosyal medya siteleri sizi eleştiriye maruz bırakabilir.

  1. İzleme ve ölçme: PR programlarının etkisini izleme ve ölçme son derece önemlidir ve devamlılığı olmalıdır. PR faaliyetlerini izlemenin en kolay ve düşük maliyetli yolu, yazılı basın ve web sitelerinden bülteniniz kullanılarak yapılmış haberleri manuel olarak toplamaktır. Google News gibi servisler, gönderilen online haberleri izlemede diğerlerine nazaran kolay ve ücretsiz bir hizmet sunar. Bununla birlikte yapılmış haberleri ve gazete küpürlerini toplamak zaman alıcı olabilir, özellikle küçük iş ve işletme sahipleri için. Profesyonel izleme hizmetleri bu yükü sırtlayabilir fakat bir ücret karşılığında.

Bültenin etkileyiciliği en az yapılmış haber sayısı kadar önemlidir. Anahtar mesajlarınız doğru bir şekilde nakledilmiş mi? Bloglarda görülüp hakkında konuşulmuş mu? Tüm bunlar PR programınızın başarısını veya başarısızlığını tartmada önemli faktörlerdir ve her kampanyadan sonra ölçülmelidir.

  1. Değerlendirme: Döngüde son aşama bu kampanyadan ne öğrendiğiniz ve gelecek işlerde bunu nasıl uygulayacağınızdır. Eğer medya haberinizle ilgilenmediyse, farklı bir bakış açısına veya farklı bir yayınlama sürecine yönelmelisiniz. Eğer problem anlaşılamamaksa mesajınızı rafine hale getirin. Eğer haberinizi yanlış insanlar okumuşsa dağıtım yöntemlerinizi tekrar gözden geçirin. Mükemmel sonuçlar için gelecek kampanyalarınızı bunlara göre şekillendirin.

İletişim döngüsü küçük iş ve işletmeler için nasıl yararlı olabilir?

İletişim döngüsü, düşük zaman ve maliyet çerçevesinde, hedeflenmiş şekilde medyada yer bulabilmek için dizayn edildi. Küçük iş ve işletme sahiplerinin sınırlı planlama tecrübeleriyle halkla ilişkiler stratejilerini uygulayabilmeleri ve kendi etkinliklerini bir çerçeve içerisinde organize etmelerini sağlayan ve sonuçları ölçmede yardımcı olacak adım adım yaklaşımlarla oluşturuldu. Halkla ilişkiler bilimden ziyade daima bir sanat olacak. İletişim döngüsü bazı gariplikleri açıklamada size yardımcı olur.

Küçük iş ve işletme sahipleri sınırlı kaynaklarla hangi basit araç ve uygulamaları kullanabilir?

Güvenilir medya listesi, her halkla ilişkiler kampanyasının çekirdeğini oluşturmalıdır. Medya listeleri online kaynaklardan veya medya veritabanlarından ilk elden bilgiyle oluşturulmalıdır. İşe maliyet karışmasına rağmen, medya veritabanları, en etkili anlamda bilgi sunar ve belirli muhabirler hakkında önemli detaylara erişime imkan tanır.

Ayrıca online bülten dağıtım servisleri, küçük şirketlerin PR girişimlerinde değerli ve faydalı olabilir. Tekrar işe maliyet karışır fakat servisin sağladığı dağıtım ölçeği diğer benzer araçlarla kıyaslanmaz bile.

Online medya odası küçük iş ve işletmeler için değerli diğer bir araçtır. Basitçe, medya odası, kurum web sitesinde haber ve benzeri materyaller için tahsis edilen bir bölümdür. Muhabirler ve şirket hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı ilk yerdir. Medya odası basit duyurulardan, karmaşık olanlarına kadar son anonslarınızın sıralandığı, otomatik bülten gönderimlerine olanak tanıyan teknolojiyi kapsayan, multimedya içeriğinin download edilebilmesine izin veren ve şirket kontaklarıyla doğrudan iletişime olanak tanıyan bölümdür.

Şirketinizdeki bireyler, uzman kaynaklar, her kim işinizle veya sektörle ilgili konular hakkında fikir beyan ediyorsa medya tarafında büyük ölçüde istek uyandırır ve herhangi bir haber yokken bile şirketinizin konuşulmasını sağlar. Uzman kaynakların gücünü kullanmada birçok yol vardır. En doğru yaklaşım, ihtiyaç duymaları halinde bir grup muhabire uzman kişiye ulaşma imkanını proaktif olarak sunmaktır. Bir kere ilişki geliştiğinde, gelecek uzman yorumları için şirketinize yaklaşmaya çalışanlar muhabirler olacaktır.

Bloglar uzmanlarınız için görüşlerini ifade edebilecekleri bir forum ortamı sunar ve orayı okuyucular için uzmanlarınızın bilgilerini sergiledikleri bir vitrine dönüştürür. Bloglardaki risk daha öncede bahsedildiği gibi tenkitlere ve negatif yorumlara açık olmasıdır.

Küçük iş ve işletmeler için gelecekte en önemli PR aracı ne olacaktır?

Sosyal ağlardaki büyüme ve gelişme, halkla ilişkiler dünyasını etkilemeye devam edecektir. Bu teknolojiler yaygınlaştıkça daha yerelleşmiş içeriklere doğru bir yönelim görülebilir. Bu tarz siteler küçük iş ve işletmelerin kendini duyurması için büyük fırsatlar sunabilir. Geleneksel araçlar ve uygulamalar halkla ilişkilerin temeli olarak devam edecek fakat paylaşılan içerik ve iletişimin etkisini giderek daha fazla göreceğiz.

Kaynak: PR Newswire

Yorum Yap