Skip links

İşiniz İçin Hangisi Uygun: Ajansla Çalışmak Ya Da Kurum İçi Ekip Kurmak?

İşiniz İçin Hangisi Uygun: Ajansla Çalışmak Ya Da Kurum İçi Ekip Kurmak?

İşiniz İçin Hangisi Uygun: Ajansla Çalışmak Ya Da Kurum İçi Ekip Kurmak?

İşiniz büyümeye devam ettikçe bir noktada giydiğiniz farklı şapkaların ağırlığı altında ezileceksiniz ve artık üzerinizdeki bazı yüklerden kurtulmak durumunda kalacaksınız. Sorumluluklarınızın bir kısmını devredebileceğiniz birisini bulmak zorundasınız. Çoğu durumda, kampanyalarınızı yönetmek üzere halkla ilişkiler sorumluluklarınızı üzerinizden alabilecek birisine ihtiyaç duyarsınız. Harika bir fikir gibi görünüyor, ancak bu noktaya geldiğinizde şu zor kararla yüzleşeceksiniz: Dışarıdan bir halkla ilişkiler ajansıyla mı çalışmalı? Yoksa kendi içinizde bir ekip mi kurmalısınız?

Buna kesin bir cevap vermek isterdik fakat maalesef veremiyoruz. Aslında, iki durumun da kendine göre artıları ve eksileri vardır ve nihayetinde sizin durumunuz için hangisinin daha iyi olacağına yine siz karar vermelisiniz. İki seçeneğin de faydalarına ayrı ayrı göz atalım.

Halkla ilişkiler ajansıyla çalışmanın faydaları

Halkla ilişkiler ajansları önceden oluşturdukları medya ilişkileriyle birlikte gelir. Hepimizin bildiği gibi gazetecilerle ilişki oluşturmak kolay bir iş değildir. Zaman ve çaba ister. Ancak doğru bir halkla ilişkiler ajansıyla çalışmaya başladığınızda bu angarya işten kurtulmuş olursunuz. Bu demektir ki ulaşmayı arzuladığınız basına düşündüğünüzden daha çabuk erişebilirsiniz.

İşlerinizi yürütecek çok sayıda çalışanları vardır. Üzerinde çalıştığınız kampanyanın büyüklüğüne bağlı olarak, farklı işleri yapacak birçok insan gerekebilir. Bu da daha fazla masraf demektir, çünkü bu işlerin yapılması için daha fazla çalışana ihtiyacınız olacaktır. Ancak bir halkla ilişkiler ajansıyla anlaşırsanız tüm bu işlerin yapılması için gerekli insan gücüne zaten sahip olmuş olacaksınız.

Aradığınız tecrübeye sahiptirler. Doğrusunu söylemek gerekirse kendi bünyenizde bir ekip kurmaya kalktığınızda muhtemelen deneyimli halkla ilişkiler çalışanlarını kadroya alamayacaksınız çünkü masraflı olacaklar. Bunun yerine, daha az tecrübeli, işin başında olan kişileri işe alacaksınız. Dolayısıyla bir ajansla çalıştığınızda, paranızı tecrübeye yatırmış olursunuz.

Kendi bünyenizde halkla ilişkiler departmanı oluşturmanın faydaları

Yaptığınız işi en iyi siz bilirsiniz. Bir ajansla anlaştığınızda öncelikle yaptığınız işi öğrenmek zorundalar. Ve hiçbir zaman sizin ya da çalışanlarınız kadar iyi öğrenemeyecekler.

Yaptığınız işi hiç kimse sizin kadar önemseyemez. Şirketiniz için çalışan birisi yaptığı işlerin sorumluluğunu üzerine alır. Başka bir deyişle, yaptığınız işlerde sizinle kader ortaklığı kurabilir ve işinizi önemser. Aynısını bir ajans çalışanı için söyleyebilir misiniz? Muhtemelen hayır.

Kurduğunuz ilişkiler size aittir. Kendi ekibinizi kurduğunuzda ajansta olduğu gibi önceden oluşturulmuş ilişkilere sahip olmayabilirsiniz ancak başkasının bağlantılarına da bel bağlamak zorunda kalmazsınız. Kendi ilişkilerinizi çaba göstererek, emek harcayarak inşa ediyorsunuz, bu demektir ki bu ilişkilere uzunca bir süre sahip olacaksınız. Ayrıca bir ajansla çalışmadığınız için de ajans çalışanlarının işten ayrılması sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir (ajanslarda çalışan sirkülasyonu yüksektir).

Daha önce söylediğimiz gibi sonuçta gerçekten size bağlı. Muhtemelen seçim yapmak kolay olmayacaktır. Ancak, hangi yolu seçerseniz seçin karar verme aşamasında profesyonellerden yardım almanız faydalı olabilir. Karanlıkta kör atışlar yapmak yerine tecrübeli birisine danışın böylece başarılı olma olasılığınız daha fazla olur.

Bir ajansla mı çalışmaya karar verdiniz yoksa kendi ekibinizi mi kurdunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: eReleases

Yorum Yap