Skip links

Kriz Ortamında En Etkili Pazarlama Yöntemi Haber Dağıtımı

Kriz Ortamında En Etkili Pazarlama Yöntemi Haber Dağıtımı

Kriz Ortamında En Etkili Pazarlama Yöntemi Haber Dağıtımı

Yeni iletişim ve halkla ilişkiler araçları, pazarlamacılara marka ve ürün bilinirliği yaratmada daha az maliyetli ancak daha etkili alternatifler sunuyor.

Zor ekonomik koşullar, birçok şirketi pazarlama ve reklam bütçelerinde kesintiye zorluyor. Yapılan bir araştırmaya göre tüketici dergilerindeki reklam sayfaları yaklaşık %12 oranında azaldı. Çözüm için maliyetleri kısmak gerekebilir ancak pazarlama departmanında yapılacak bütçe kesintileri, uzun vadeli kampanyalar yoluyla inşa ettiğiniz marka bilinirliğini kaybetmenize neden olabilir.

Ekonomik koşulların bu şekilde olması zar zor kazandığınız pazar payından ödün vermek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Ekonomik kriz ortamını fırsata dönüştürerek pazarlama ve reklam çalışmalarınızı, zaten temelini attığınız marka bilinirliğinizi öne çıkaran hedefli basın bülteni dağıtım kampanyaları ile devam ettirebilirsiniz.

Öyleyse daha azıyla daha fazlasını nasıl yapabilirsiniz?

Sosyal medyayı kullanın

Eğer şirketiniz hala sosyal medya mecrasına girmediyse, bu tür etkinliklere yatırım yapmak için işte size mükemmel bir fırsat. Sektörel blogları araştırın ve medyaya erişim planlarınızın içinde henüz bloglar bulunmuyorsa hemen ekleyin. Konuşmalarda yer alın. Eğer kendi bloğunuzu yaratacak zamanınız yoksa diğer bloglarda aktif olarak yorumlarda bulunun ya da Twitter üzerinden mikroblogging yapın.

Rakiplerinizin Web 2.0 araçlarını nasıl kullandığını inceleyin ve pazarlamacılar tarafından sıkça kullanılan Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn gibi sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi edinin. Tüketicilerin web üzerindeki etkinlik alanlarını her geçen gün genişletmesiyle, bu uygulamalar pazarlama ve marka oluşturmada hızla önemli birer platforma dönüşüyor.

Basın bültenlerinizi interaktif bültenlere dönüştürün

Basın bültenleri, ürün lansmanları ve satış etkinlikleri gibi büyük kampanyaların duyurulmasında pazarlamacılar tarafından öteden beri kullanılmaktadır. Bir duyuru metnine göre bülten neticede şirketin hedeflediği kitleyi içine çekecek daha geniş kapsamlı ve daha cazip bir iletişim aracıdır.

Teknolojideki gelişmeler basın bültenlerini çok daha dinamik, interaktif multimedya iletişim araçlarına dönüştürdü. Günümüzde basın bültenleri, yazıyı video, fotoğraf, sosyal medya elementleri ve daha fazlasıyla birleştiren birer multimedya basın bülteni oldu. İnsanların bilgiye erişim ve paylaşım yollarını değiştirmesi, şirketleri bir pazarlama kampanyasının nasıl yürütüleceği ve günümüzdeki dinamik iletişim ortamında güçlü bir etki yaratması için hangi araçların kullanılması gerektiği konusunu yeniden gözden geçirmeye zorluyor. Sonuç olarak artık iletişimciler çok daha kapsamlı olmasından ötürü multimedya basın bültenlerine yöneliyor.

Sosyal medya ve SEO dostu multimedya basın bülteni örneği:

http://www.sirkethaberleri.com/basin-bultenleri/pratiklik-isteyenler-icin-nokia-j-kulaklik-65238

Giderek daha fazla insan erişim ağını genişletmek için web ve sosyal medya tabanlı platformlara yöneliyor. Artık asıl mesele kurumsal mesajlarınızı ve multimedya içeriğinizi dağıtma kabiliyetiniz ve iletişim formatınızda yer alan sosyal medya linkleridir. Ayrıca bu yöntem, hedeflediğiniz kitleye ulaşmada stratejik avantajlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda pazarlama ve PR bütçenizi de rahatlatacak ekonomik faydalar sağlar.

Sektörünüzde sivrilin

Düşünce lideri olabilmek için şirketinizdeki insanları, sektörüz ile ilgili konularda yorum yapacak uzman kaynaklar olarak konumlandırmanız gerekir. Eğer bunu doğru bir şekilde yapabilirseniz düşünce liderliği, şirketinizi alanında önemli bir aktör olarak konumlandırmanızda size değerli fırsatlar sunar ve aynı şekilde ürün ve servisleriniz ile ilgili farkındalık yaratmanızda size yardımcı olur.

Bir çok yayın ve sektörel web sitesi alanında uzman kişilerin yazılarına yer vermektedir. Bu yazılar, şirket sözcülerinizi konumlandırmak ve markanıza dikkat çekmek için ideal bir yoldur. Birçok basılı ve online yayın tarafından kabul edilen mektuplar da sözcülerinizi ön plana çıkarıp sektörünüzdeki bir sorun ya da konuyla ilgili şirketinizi önde gelen bir otorite olarak konumlandırmak için iyi bir yoldur.

Ek olarak şirketinizin sektördeki uzmanlığını pekiştirmek için vaka çalışmaları (case studies) sunun. Vaka çalışmaları, ürün ve hizmetlerinizi vurgulamak, onları ön plana çıkarmak için mükemmel araçlardır. Bu sayede muhabirlerin ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca web siteniz ya da pazarlama ekibiniz için de kullanışlı, yardımcı araçlardır. Ürün ve/veya hizmetlerinizi kullanmaktan memnuniyet duyan müşterilerinize ulaşmaya çalışın ve görüşlerini paylaşmanızın sakıncası olup olmadığını sorun. Genelde ürün veya hizmetinizin kendi işlerine nasıl katkı sağladığını paylaşmaktan mutlu olacaklardır.

Konferanslar, fuarlar ve webinerler de sektördeki uzmanlığınızı gösterebilmeniz için size sayısız fırsatlar sunar. Yuvarlak masa tartışmalarında yer alın, bir panele katılın ya da bir organizasyonda konuşma yapın. Konuşmacılar genel olarak etkinliğe ücretsiz katılır ve etkinlikler hem iş geliştirme hem de kişisel gelişim için eşsiz fırsatlar sunar. Bu yüzden etkinlikleri takip edin ve aktif olarak rol almaya bakın.

Geleneksel halkla ilişkiler her zaman için pazarlama ve reklam çalışmalarının önemli bir tamamlayıcısı olmuştur. Başarılı bir medya kampanyası sonucunda basında yer bulabilmek kurum ve marka bilinirliğini yaratmanız için son derece önemlidir. Unutmayın ki bu zor ekonomik koşullarda, haberinizin yayınlanmasını sağlamak için bir hikaye yaratıp gazetecilere bu hikayeyi anlatmaya harcayacağınız zaman ve çabanın dışında hiçbir maliyetiniz yok.

Kaynaklarınız sınırlı diye iletişim ve pazarlama hedeflerinizden vazgeçmeyin. Bu tür ortamlarda kaynaklarını daha iyi kullanan ve iletişim programlarında daha yaratıcı olmayı başaran şirketler her zaman daha başarılı olmuştur.

Kaynak: PR Newswire

Yorum Yap