Skip links

Online Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

Online Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

Online Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

Doğru şekilde hazırlanan bir basın bülteni, medyanın ilgisini çekeceği gibi arama motoru optimizasyonu açısından da faydalı olacaktır. İçeriğiniz kadar onu nasıl sunduğunuz da önemlidir, tıpkı iyi hazırlanmış bir yemeğin her şeyden önce göze hitap etmesi gibi. İçeriğinize güvenin, hikayenizi doğru biçimde aktardığınızdan emin olun ve şu temel kuralı asla unutmayın; basın bülteni reklam metni gibi yazılmamalıdır.

İşte size bazı ipuçları;

Başlık: Başlığınızdaki kelimelerin (bağlaç ve edatlar hariç) ilk harfleri büyük olmalıdır. Başlığın tamamının büyük harflerle yazılması uygun değildir, bu tip bültenler genelikle gazeteciler ve birçok okuyucu tarafından göz ardı edilir. Ayrıca başlıkta tamamen büyük harf kullanmak, bültenin reklam ya da spam olarak algılanmasına yol açabilir. Bu yüzden daima büyük ve küçük harfleri bir arada kullanın en doğrusu kelimelerin ilk harflerini büyük yapın. Başlıklarda mümkün oldukça virgül ve ünlem işaretinden kaçının ayrıca “™”, “®” gibi işaretleri de kullanmayın çünkü arama motorları bu tip işaretlerden hoşlanmaz.

Özet (spot): Başlıktan sonra bir paragraflık bir özet yazın. İdeal özet iki ya da üç cümleden oluşur. Özetin bülten metninden (devamlılık anlamında) bağımsız bir yapı olduğunu unutmayın, yani bültenin özetle değil asıl olarak bülten metninin ilk cümlesiyle başlaması gerektiğini akılda tutmalısınız. Özet, bültenin ilk cümlesi değil, bültende haber değeri taşıyan şeyin kısa ve öz ifadesidir.

Tarih ve şehir: Bültenin metni şehir ve tarih bilgisiyle başlamalıdır. Örneğin “İstanbul, 06 Ekim 2011 – ” Şehir bilgisini eklemek size kalmış ancak eklenmesi okuyucuya yardımcı olur. Ayrıca bültenlerinizi internet için yazdığınızı da unutmayın; yerel gazeteciler ya da okuyucular şehir bazlı filtreleme yaptığında ona ulaşabilsin. Sık yapılan hata şirket ya da organizasyonun merkezini şehir bilgisi olarak yazmaktır eğer bülten farklı bir şehirdeki etkinlikle ilgiliyse buraya ilgili şehir yazılmalıdır. Aynı şekilde tarihin de bültenin dağıtılacağı tarih olmasına dikkat edin, etkinliğin tarihi değil.

Boşluklar: Paragraflar arasındaki boşluklar abartılı olmamalıdır her paragraf arasında bir satır boşluk bırakın. Paragrafları birbirinden ayırmak için aralarına tire ya da yıldız gibi işaretler koymayın sadece bir satır boşluk yeterli olacaktır.

Dilbilgisi: Bu konuda size bir önerimiz yok çünkü çok açık; yazım hataları, gramer hataları ya da herhangi bir noktalama işareti hatası okuyucunun gözündeki kredinizi düşürecektir. Söyleyebileceğimiz bülteni yazdıktan sonra dilbilgisi bakımından tekrar tekrar kontrol edin mümkünse bir arkadaşınıza okutun. Aktif bir dil kullanın, pasif cümlelerden kaçının ve asla bültenin tamamını büyük harflerle yazmayın.

Linkler: Bültende çok fazla link kullanmaktan kaçının. Kullanacağınız metin şeklinde linkler ya da URL biçiminde site adresleri 100 kelime içinde birden fazla olmamalıdır.

Madde İşaretleri: Söyleyeceklerinizin bir kısmını maddeler halinde listelemeniz iyi fikir olabilir, ancak bu listeleri fazla uzun tutmayın. Uzun listeler arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Tablo ve Grafikler: Tablo ve grafikleri imaj ya da PDF formatına dönüştürerek metninize ekleyin. Ayrıca bülteni dağıtırken bu tablo ve grafikleri de ayrı dosyalar olarak e-posta mesajınıza eklemeyi unutmayın.

Uzunluk: Bülteniniz kısa ve öz olmalıdır, ancak çok da kısa değil. 300 kelimeden az uzunluktaki bültenler reklama kaçar, ideal basın bülteni 300 ile 800 kelime arasında olmalıdır.

Standart yazı: Bülten metninin sonunda şirket ya da organizasyonunuzun tanıtım yazısı yer almalıdır. “XYZ Şirketi Hakkında” başlıklı tanıtım yazısı 1000 kelimeyi geçmeyecek şekilde ve bilgilendirici olmalıdır.

İletişim Bilgileri: Son olarak basın bülteniyle ilgili olarak iletişime geçilebilecek kişi ya da kişiler ad, soyad, görev, telefon ve e-mail bilgileri yer alacak şekilde bültene eklenmelidir.

Kaynak: PRWeb

Yorum Yap