Skip links

Uzun Basın Bültenleri Nasıl Daha Kolay Okunur Hale Getirilir?

Uzun Basın Bültenleri Nasıl Daha Kolay Okunur Hale Getirilir?

Uzun Basın Bültenleri Nasıl Daha Kolay Okunur Hale Getirilir?

Genel olarak basın bülteniniz çok uzun olmamalıdır. Çoğu durumda sadece bir kaç yüz kelimeyle etkili bir basın bülteni yazabiliyor durumda olmalısınız. Ancak uzun basın bültenleri diye adlandırabileceğimiz bazı özel durumlar da vardır.

Ne yazık ki çoğu insan kelime yoğun şeyleri okumaktan hoşlanmaz ve uzun bir bülten gönderiyorsanız hedef kitlenizin basın bülteninizin uzunluğundan korkup kaçmaması için çok daha dikkatli olmalısınız.

İyi haber uzun basın bültenlerini daha az korkutucu ve daha kolay okunur hale getirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

İnsanlar okumaktansa gözle taramayı tercih eder

Unutulmaması gereken en önemli şey insanların çoğu okuyucu değil tarayıcıdır. Bunun anlama şudur; birisi basın bülteninizi aldığında onu kelimesi kelimesine okumak yerine sadece gözüyle tarar yani göz gezdirir.

Bu yüzden de uzun olan basın bülteninizi kolay taranabilir hale getirmeye odaklanmalısınız. Amacınız basın bültenini bir muhabir veya tüketicinin hızlı bir biçimde tarayabileceği ve bu sayede ana fikrini anlayabileceği şekilde yapılandırmak olmalıdır.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Paragrafları kısa tutun—– Ne zaman blok halinde bir yazı görsek doğal olarak gözlerimiz bulanır ve onu okumak için çaba sarf etmek istemeyiz. İşte bu yüzden paragrafları kısa ve öz tutmak önemlidir. Basın bülteninizdeki paragraflar ikiyle dört cümle arasında olmalıdır böylece okuyucuların ağızına yutabilecekleri kadar lokma vermiş olursunuz.

Her paragrafa en önemli bilgiyle başlayın—- Tekrar söylüyorum insanlar her kelimeyi okumak yerine içeriğe göz gezdirmeye meyillidir. Paragrafın başına en önemli bilgileri koyarak onun metnin içinde kaybolmasının önüne geçmiş olur ve görünürlüğünü artırırsınız.

Bölümlere ayırmak için açıklayıcı alt başlıklar kullanın—Kalın harflerle yazılmış tanımlayıcı ara başlıklar yazı hızlıca taransa bile doğal olarak göze çarpar. Uzun basın bültenlerinde hikâyeyi açık, tanımlayıcı, dikkat çekici alt başlıklarla bölümlere ayırmalısınız. Yine söylüyorum bunu yapmak birisinin basın bülteninize göz gezdirirken hikâyenin ne olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Önemli bilgileri vurgulamak için madde işaretli listeler kullanın— Çünkü kendilerine özgü biçimlendirmeyle madde işaretli listeler göze çarpar ve bülteninizi hızla tarayanların dikkatini çeker. Hikâyenizdeki önemli noktaları vurgulamak için madde işaretli listeleri kullanın.

Kelime israf etmeyin— Son olarak, basın bülteninizi dikkatli bir şekilde düzenleyin. Kelime kalabalığından kurtulmaları için yazarlara genellikle ilk taslağı yazdıklarında onu yarıya indirmeleri sonra da bu ikinci taslağı da yarıya indirmeleri söylenir. Basın bülteninizde kelime israfından kaçındığınıza emin olun. Şüpheliyseniz hemen onu çıkarın.

Kaynak: eReleases

Yorum Yap