Skip links

Yeni Medya Düzeninde Kriz Yönetimi

Bir metnin haber olarak kabul edilmesi noktasında çıta giderek düşüyor mu?

Medya mensupları bunu muhtemelen kabul etmeyecektir ancak blogların ve sosyal medyanın asıl haber kaynağı olarak öne çıkmasıyla birlikte medya – özellikle de geleneksel medya – bazı konularda ipin ucunu kaçırıyor gibi görünüyor.

Özellikle son dönemlerde haberi ilk duyuran olmanın, tümüyle doğru bir haber yapmanın önüne geçtiğini fark ediyoruz. Bloglarda yayınlanan ve gerçekliği doğrulanmayan haberlerin gazetelerde ya da televizyonlarda yer bulabildiklerine şahit oluyoruz.

Medya dünyası hızla değişiyor ve kriz iletişimcileri negatif bir yazı, blog ya da tweet’in çığ gibi büyüyerek, kişi ya da kurumların inşa edilmesi yıllar alan itibarlarını nasıl yerle bir edebileceklerinin pekala farkındalar.

Bu potansiyel tehlikelerden bazılarını önlemek için, bir kriz ile karşı karşıya olduğunuzda yürürlüğe koyabileceğiniz bazı eylem önerileri sunuyoruz size:

  1. Hukuk ekibinizi hemen devreye sokun. Soruna bağlı olarak, yasal ayrıcalık kapsamına girmeyen her türlü yazışma şirkete zarar vermek için kullanılabilir.
  2. Tüm kitleleriniz için ayrı mesajlar hazırlayın: medya, çalışanlar, müşteriler, yatırımcılar, düzenleyiciler, kolluk güçleri, sosyal medya.
  3. Nasıl yanıt vereceğinizi belirleyin. Bir bildiri mi yayınlayacaksınız, röportajlar mı vereceksiniz, belgeler mi sunacaksınız?
  4. Sözcü olarak birini atayın, ona medya ve iletişimle ilgili eğitimler verin.
  5. Cevap vermeden önce tüm çağrıları inceleyin. Bu sadece saygın yayın organlarındaki meşru gazetecilere yanıt verebilmenizi sağlayacaktır.
  6. Bir iletişim ekibi üyesini sadece sosyal medya ile ilgili konuları izleyip cevap vermek üzere atayın. Yeni dönemde 24 saat tetikte olmanız gerektiğini unutmayın.
  7. Kayda değer herhangi bir yanıt veremeyecek olsanız bile, medyadan gelen sorgulayıcı aramalara anında cevap verin. Bu güven inşasına yardımcı olur.
  8. Sorunun büyüklüğüne bağlı olarak, konuyla ilgili ayrı bir web sitesi oluşturmayı düşünün. Bunu yapmak sorunlara çözüm ararken markanızın konumlandığı noktayı net bir şekilde ortaya koymanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: GroundFloor Media